Magazynowanie – inny wymiar, nowe wyzwanie

magazynowanie

Podstawowe skojarzenie pojęcia magazynowanie…

…wiąże się z przechowywaniem przeróżnych rzeczy, w sensie przedmiotów, materiałów czy produktów. Oczami wyobraźni widzimy wielkie hale hurtowni czy centrów logistycznych tudzież silosy. Po zastanowieniu przyjdzie nam do głowy, że magazynuje się także płyny (chociażby paliwa), najczęściej w cysternach. Po dłuższym zastanowieniu – gaz. Kiedyś obiekt gazowni był łatwo rozpoznawalny po charakterystycznym olbrzymim zbiorniku gazu w kształcie walca.
Bardziej dociekliwych odsyłamy do wykładu z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej pn. „Magazynowanie ciał stałych, cieczy i gazów” z cyklu Aparatura w ochronie środowiska.

Tymczasem…

…ogromnie istotnym zagadnieniem, z jakim trzeba poradzić sobie współcześnie w imię lepszej przyszłości jest magazynowanie energii.
Chodzi o to, by nadwyżki energii elektrycznej powstałe w czasie, kiedy produkcja przeważa nad zużyciem móc przechować na czas zwiększonego zapotrzebowania. To tak, jak zamrażanie owoców, których latem nie jesteśmy w stanie przejeść, a zimą czerpiemy chętnie z tak przechowanych smaków i zapasu witamin. W przyszłości magazyny energii mogą odegrać kluczową rolę w rynku energetyki. Specjaliści dążą do opracowania sposobów, które pozwoliłyby na obniżenie wciąż wysokich kosztów przechowywania energii.

Główną przyczyną rozwoju rynku…

…magazynów energii jest potrzeba stabilizacji sieci, dla której coraz większym wyzwaniem jest zwiększenie udziału w energetyce odnawialnych źródeł energii. Dodatkowo, korzystanie z energii wytworzonej i magazynowanej lokalnie eliminuje problem strat na przesyle i konieczności ciągłego inwestowania w rozproszoną infrastrukturę. Kolejną pobudką jest przeobrażanie się rynku transportu ze spalinowego na elektryczny. W przyszłości sieć może być przeciążona przez zmienność poboru energii dla samochodów elektrycznych. Niestabilność sieci to poważny problem, który może mieć wpływ na rozwój gospodarczy. Magazyny energii torują drogę do osiągnięcia sukcesu w kilku obszarach: transformacji energetycznej, przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności systemu energetycznego i zapewnieniu długofalowego rozwoju gospodarczego.

Rozwiązania…

…służące magazynowaniu energii przyciągają uwagę coraz większej liczby sektorów przemysłowych. Powodem jest dojrzałość technologiczna oraz znacząca liczba skomercjalizowanych produktów. Potwierdzenie tego trendu stanowią umowy o współpracy, zawarte podczas targów oraz pozytywny odbiór tegorocznych targów ENERGY STORAGE EUROPE przez zwiedzających. Energy Storage Europe 2019 to targi światowej branży magazynowania energii, na których po raz trzeci obecna była polska delegacja ekspertów i praktyków rynku magazynowania energii. Na chwilę obecną w Polsce magazynowanie energii na dużą skalę jest nieunormowane prawnie. Ministerstwo Energii dopiero prowadzi w tej kwestii prace regulujące.

 

Źródło:  BiznesAlert

 

O innych „zabawach” z energią przeczytacie tutaj:

Drugie życie akumulatorów po japońsku

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *